s úctou k životu a k rodině

Je nutné antikoncepci užívat léčebně?

14. 5. 2014 9:21
Rubrika: Nezařazené

Občas se na naše Centrum naděje a pomoci obrátí žena či matka dospívající dívky, že z rozličných důvodů, nejčastěji pro tzv. nepravidelné menstruace, je nabídnuta hormonální antikoncepce, tzv. léčebně. Některé ženy užívání antikoncepce považují za užívání léků.

Jak je to s hormonální antikoncepcí ve skutečnosti? Nejprve je potřebné upozornit na to, že užívání antikoncepce vždy nese svá rizika.

I když žena sama doposud žádné potíže nevnímá, nevíme, co se vlastně v jejím těle děje.

Polykáním pilulek do sebe dostává poměrně vysoké dávky hormonů, které jsou napodobeninami ženských pohlavních hormonů.

Ze zdravotnického hlediska pravda je ta, že v současné době nabídka hormonální antikoncepce velice široká, díky nízkému dávkování hormonů jsou možné vedlejší účinky co nejvíce minimalizované, přesto nejsou nikdy úplně vyloučené. Hormony obsažené v antikoncepci nebo spíš chemické látky s podobným účinkem jako jsou přirozené hormony, jsou steroidní hormony. Jako steroidní hormony má antikoncepce možné vedlejší účinky – v každém příbalovém letáčku je jich celý sloupec – a nikdy nemůžeme úplně vyloučit, že zrovna u uživatelky, i když jste nyní zcela zdravá, nějaký ten vedlejší účinek se přece jen neobjeví.

Jako steroidy mohou u žen s již určitým sklonem ke snížené odolnosti organismu snižovat přirozenou imunitu.

Tyto látky mají ještě další závažný účinek – mají vliv na výstelku v cévách, na její narušení. U někoho se toto narušení projeví velice brzo a brzo má zhoršené jaterní testy, zvýšený krevní tlak, bolesti hlavy, poruchy vidění, krvácení v průběhu cyklu, u někoho výrazně později, u někoho vůbec. U některých žen se toto riziko tak vystupňuje, že dostane trombozu, někdy až se smrtelným koncem. Do které skupiny se zařadí tělo uživatelky, to není schopný nikdo předpovědět.

Dalším účinkem antikoncepce je změna vstřebávání vitamínů skupiny B. To zase zpětně souvisí i se sklonem k zánětům.

Navíc jedním z prokázaných vedlejších účinků je i výraznější sklon k depresím, ztráta libida a různé psychické potíže.

Nikdy nelze vyloučit rozvoj rakoviny prsu či děložního čípku.

Protože pod vlivem hormonální antikoncepce dochází ke změně kvality děložní sliznice, velice často se zárodek déle neudrží. Mnoho žen tedy potrácí úplně na začátku těhotenství, vůbec o tom, že byly těhotné, nevědí. Antikoncepce má tedy také potratový účinek. Ten vytváří zdání spolehlivosti.

Domníváme se, že by měla být na možná rizika upozorněna každá žena, která HAK užívá či o užívání HAK uvažuje.

Při tom opakovaně se zjišťuje, že poruchy cyklu, potíže s pletí, silná krvácení – to vše se po vysazení antikoncepce zase vrací. Mnohem účinnější je zjistit příčinu obtíží, tu konkrétně řešit, podpořit organismus vhodnou životosprávou, případně kvalitními potravinovými doplňky.

Proto my v našem centru hormonální antikoncepci vůbec nedoporučujeme, a to ani tzv. „léčebně“.

Snažíme se o rozšiřování povědomí o metodě, která splňuje jak etické podmínky, tak i podmínku vysoké spolehlivosti – jedná se o symptotermální metodu přirozeného plánování rodičovství.

Díky výše zmiňované metodě jsme schopni nejen vymezit plodné a neplodné období páru, ale především odhalit celou řadu zdravotních potíží, a pak je smysluplně, správně léčit.

Jde jen o to nají odvahu žít zdravě a nenechat se manipulovat.

Přeji každému odvahu ke zdravému způsobu života, rádi na této cestě u nás v Centru naděje a pomoci pomůžeme.

Zobrazeno 1728×

Komentáře

VirgineAgnes

Děkuji Vám za šíření informací a osvětu, i přes Vaši vytíženost, je to nesmírně důležité a přínosné. =)

LudmilaLáz

děkuji za povzbudivá slova

LudmilaLáz

Snad ještě bych měla dodat shrnutí:
 užívání hormonální antikoncepce těžce poškozuje zdraví ženy
 v případě užívání hormonální antikoncepce v manželství nelze vyloučit možný potratový účinek
 nelze se tvářit tolerantně k užívání hormonální antikoncepce „léčebně“- trik farmaceutických firem, ne léčba problémů.
Základem je pochopení funkce reprodukčních orgánů pomocí symptotermální metody, využít její potenciál diagnosticky a léčebně.

Zobrazit 3 komentáře »

Pro přidání komentáře se musíš přihlásit nebo registrovat na signály.cz.

Autor blogu Grafická šablona Nuvio